Przechowywanie żywności wiąże się również z dużymi obszarami ryzyka

Przechowywanie żywności wiąże się również z dużymi obszarami ryzyka

Aby zrekompensować skarłowaciałe zielenie, musieliśmy dodać więcej łodyg z liśćmi do kiści. Przeziębienie? Tak, oczywiście było zimno.

Ale nasi klienci zrozumieli: kupili to, co mieliśmy i byli z tego zadowoleni. Taka jest dobra społeczność.

Muszą wierzyć, tak jak my, że w końcu nadejdzie wiosna, chmury się przejaśnią, dostaniemy słońce i ciepło, a nadchodzące plony będą zdrowe i witalne. Wspierają swoich rolników przez cały rok — niezależnie od tego, czy pęczki są małe, czy duże. Ze względu na nasze poprzednie sukcesy w uprawach, oni również na nas głosowali "Najlepsza farma/Najlepsi rolnicy" trzeci rok w Jadalnych Wspólnotach” "Lokalne nagrody dla bohaterów." Ich wsparcie pokazało, że "lokalni bohaterowie" to wyrażenie, które opisuje również naszych klientów.

Małgorzata Tung

Aby wypróbować przepis Margaret na ciasto jogurtowe z krwawą pomarańczą, kliknij tutaj.

W ostatni weekend moja przyjaciółka Lisa skończyła 22 lata i zdecydowaliśmy, że nie ma lepszego sposobu na świętowanie niż zorganizowanie przyjęcia dla przyjaciół. W dzisiejszych czasach wydaje się, że w każdym tygodniu słyszę o co najmniej trzech do pięciu kolacjach na kampusie i ta wiadomość zawsze mnie cieszy. We wspólnym gotowaniu jest coś naprawdę radosnego i pełnego miłości, co sprawia, że ​​nawet najbardziej przeciętne posiłki smakują wyśmienicie.

Oczywiście uzbrojony w kilku przyjaciół, którzy podobnie jak ja są miłośnikami jedzenia, byłem pewien, że obiad będzie strzałem w dziesiątkę. Lisa zrobiła lasagne ze szpinakiem i ricottą, Allie zrobiła chrupiącą i pikantną sałatkę i dip z białej fasoli, którego nie można przegapić, a moi przyjaciele Dan i Edie zrobili chleb czosnkowy i wspaniałą wegetariańską zupę jęczmienną. Myślę, że Edie mogła wytrzymać ten tydzień, ale była na tyle łaskawa, że ​​podzieliła się kilkoma kęsami z tymi z nas spragnionych smaku.

Postanowiłem zrobić deser. Tydzień wcześniej spróbowałam przepisu wybrednego kucharza na jogurtowe ciasto z krwawą pomarańczą (jej adaptacja grejpfrutowego ciasta jogurtowego Iny Garten) na imprezę w moim akademiku. Nie byłam pewna, jak to się skończy, ale pomyślałam, że jeśli większość składników sama w sobie wygląda smacznie, zmieszanie ich razem może dać tylko coś dobrego. Ponieważ gotowałam dla kilku innych seniorów, z których niektórzy wiedzą, że jestem zaangażowana na kampusie w Yale Sustainable Food Project, poczułam zarówno potrzebę, jak i chęć zrobienia czegoś sezonowego, zdrowego i pysznego. Okazało się, że nie lada wyzwaniem było znalezienie przepisu, który byłbym podekscytowany wykonaniem, uwzględniającego te pomysły.

Być może zauważyłeś, że w Connecticut krwiste pomarańcze są rzadko "w sezonie." W rzeczywistości, zgodnie z kołem sezonowym, które jeden z moich znajomych wysłał mi e-mailem podczas ferii zimowych, opiekuj się DOBRY Magazyn, jedyne rzeczy, które są naprawdę sezonowe podczas zimy, to jabłka i ziemniaki. Na farmie Yale zimowa zieleń właśnie pojawia się w swoich ochronnych domach. Razem te fakty przypomniały mi, jak trudno jest jeść lokalnie i sezonowo, zwłaszcza gdy mieszka się w części kraju, gdzie przyjemna pogoda przez cały rok nie jest mocną stroną.

Wielu zwolenników z łatwością przyzna, że ​​jedzenie lokalne i zrównoważone przez 100 procent czasu jest trudne. Chociaż są tacy, którzy są w stanie — ze względu na połączenie dostępności produktów i własnej determinacji — ostatecznie celem promowania bardziej zrównoważonych stołów wydaje się być poprawa zdrowia systemu żywnościowego naszego narodu i amerykańskiego stosunku do żywności i rolnictwo, a nawet małe kroki w kierunku tych celów naprawdę wpływają na szerszy obraz. I chociaż wielu może mnie opisać jako racjonalizację mojej decyzji, aby nie robić deseru z jabłkami lub ziemniakami (kugel jabłkowo-cynamonowo-ziemniaczany?), będę pierwszą osobą, która przyzna, że ​​to jest dokładnie to, co robię. Odkładając na bok moje lepsze osądzanie jedzenia, co zdarza się często, gdy jesteś studentem, postanowiłem zrobić przepis, którego nigdy nie próbowałem.

Biorąc wszystko pod uwagę, w naciągany sposób gotowałem lokalnie, ponieważ krwiste pomarańcze pochodziły prosto z mojej jadalni. Teraz, gdy zrobiłem to ciasto, oczywiście odkryłem, że jest ono w rzeczywistości bardzo wszechstronne i można je dostosować do prawie każdego rodzaju owoców, jakie tylko zechcesz. Następnym razem na pewno zrobię to z dowolnymi owocami w sezonie.

Przepis na ciasto jogurtowe był już dość prosty, ale dostosowałem go tak, aby był jeszcze prostszy i prawdopodobnie zdrowszy; Pominąłem w przepisie olej roślinny, zastąpiłem cukier miodem (który jadalnia naprawdę otrzymuje z lokalnego źródła CT) i przeciąłem przepis o jajko, aby mieszanina nie stała się zbyt płynna w wyniku zamiana cukru. Domyślam się, że możesz również użyć syropu z agawy. Pamiętaj, że miód jest około dwa razy słodszy od cukru, więc wystarczy połowa miodu, aby dosłodzić ciasto w tym samym stopniu.

Ciasto jest naprawdę wilgotne, nawet bez dodatku oleju roślinnego, być może ze względu na konsystencję greckiego jogurtu. Przypuszczam, że jeśli jesteś tradycyjnym miłośnikiem cukru i masła, zainteresowanym spróbowaniem czegoś nowego, możesz woleć użyć pełnotłustego jogurtu greckiego. Użyłam beztłuszczowego jogurtu i moich przyjaciół i pomyślałam, że ciasto smakowało wyśmienicie, ale to zależy od Ciebie.

Może nie zacząłem z zamiarem pieczenia w sposób zrównoważony, ale ponieważ próbowałem eksperymentować, wymyśliłem niezawodny przepis, tak wszechstronny, że teraz mam deser, który może się zmieniać wraz z porami roku.

Przepis: Ciasto Jogurtowe z Krwawą Pomarańczą"

Kent Wang/flickr

Już o tym narzekałam, ale Jane Black z Washington Post napisała wspaniały artykuł na temat łączenia koktajli, który sprawił, że znów zapragnęłam wspiąć się na mydelniczkę. Zręcznie radzi sobie z obiema stronami – tak i nie – parowania koktajli, ale szczególnie podoba mi się to, że wciąga nas w bardziej merytoryczną debatę na temat wpływu alkoholu na podniebienie. Tak wiele założeń dotyczących par jedzenia i wina, jak zauważa Black w przypadku wina i sera, nie spełnia oczekiwań.

Podniosłem też flagę, zanim połączenie jedzenia i wina jest kulturowo stronnicze. Wiele kultur poza Europą pije alkohole z jedzeniem i chociaż niekoniecznie są to wyraźne połączenia, z pewnością warto je poznać. To czerpiąc z tak wielu placówek kulturalnych, poszerzyliśmy nasze horyzonty kulinarne i dodaliśmy do bardzo interesującego kulinarnego świata, w którym dzisiaj żyjemy.

Nie wspominając już o tym, że w przypadku wina i jedzenia szukasz określonej kombinacji – na ogół podobnych lub uzupełniających się elementów strukturalnych – podczas gdy w przypadku koktajli i żywności masz możliwość dopasowania smaku do smaku, a nawet dobrze znanych wzmacniających smaków. Zachowaj cytrynę z boku ryby na koktajl, który jej towarzyszy! Zawsze czerpałem wielką inspirację ze strony FoodPairing i proponuję niedoszłej osobie zajmującej się koktajlami i jedzeniem przechadzkę się po sugerowanych na stronie kombinacjach. Wymaga to trochę praktyki z płynnym nośnikiem, ale wyniki mogą być głębokie.

Uwielbiam tę debatę i uważam, że sommelierzy i barmani powinni w pierwszej kolejności przyłożyć usta do degustacji. W międzyczasie chciałbym usłyszeć kilka komentarzy. Co sądzisz o parowaniu koktajli z jedzeniem? W końcu najważniejsze jest to, co lubisz.

ginnerobot/flickr

Owoce, które zwykle zdobią talerze śniadaniowe lub koktajle, ożywają w tej kolekcji posiłków na każdą porę dnia. Od śniadania po deser, te pomysły pomogą Ci w pełni wykorzystać cytrusy, gdy zbiory są jeszcze u szczytu. ROZPOCZNIJ POKAZ SLAJDÓW>>"

Sam Kittner

W zeszłym tygodniu The Atlantic zorganizował nasz pierwszy i mamy nadzieję, że nie ostatni, Food Summit. Dzięki ich uprzejmości i niestrudzonym wysiłkom naszego Bena Bradleya, który poświęcił wiele godzin na układanie harmonogramu i (wraz z Suzanne Merkelson) przygotowywanie mnie oraz moich kolegów Marca Ambindera i Jamesa Gibneya każdy z nich moderował jeden z trzech naprawdę merytorycznych paneli tego dnia.

Teledyski opublikujemy nieco później w tym tygodniu. Na razie spójrz na raport Sary Rubin na temat panelu Marca o bezpieczeństwie żywności i wprowadzenie Nicole Allan do niektórych zagadnień w moim panelu na temat sposobów walki z otyłością.

Marc wyciągnął motywy przedstawione przez komisarz FDA Margaret Hamburg, która poprowadziła dzień ostrym i wspaniałym przemówieniem. Administracja chce, aby o wiele więcej środków finansowych i uwagi poświęcono bezpieczeństwu żywności – podobnie jak społeczeństwo. Sam Hamburg mianował Mike’a Taylora z Food Channel na zastępcę komisarza ds. żywności, nowe stanowisko, z mandatem do koordynowania wysiłków w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia.

Ale kompleksowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności, uchwalone przez Izbę, wciąż czekają w Senacie. A tymczasem FDA, co niewiarygodne, nie ma obowiązkowego organu odwoławczego, pomimo sondaży, które Erik Olson, dyrektor ds. bezpieczeństwa żywności i produktów konsumenckich w Pew Charitable Trust, cytował w panelu Marca, pokazując, że opinia publiczna zakłada, że ​​tak. Nie ma też pieniędzy potrzebnych do przeprowadzania regularnych inspekcji i monitorowania bezpieczeństwa 70 procent owoców morza i 30 procent produktów sprzedawanych w USA, pochodzących z innych krajów.

Hamburg wezwał do "farma do stołu" podejście — wyrażenie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, gdy wzywamy do świeżej żywności, tutaj dotyczy bezpieczeństwa żywności — w którym "każdy gracz jest pociągnięty do odpowiedzialności." Wspomniała o tym, co stało się tematem przewodnim dnia, zarówno w zakresie bezpieczeństwa żywności, jak i ochrony zdrowia: prewencji. "Żywność staje się bezpieczniejsza poprzez budowanie w profilaktyce," powiedziała. Hodowcy muszą zapobiegać skażeniu mikrobiologicznemu z wody, zwierząt, obornika i złej higieny pracowników. Przetwórcy żywności muszą chronić swoją działalność przed zanieczyszczeniem. Przechowywanie żywności wiąże się również z dużymi obszarami ryzyka. Kafeteria i inne usługi gastronomiczne również muszą być ostrożne. I och – konsumenci też muszą być ostrożni. Dobrze, że ma Mike’a Taylora!

Pytający po jej przemówieniu podniósł standardowy sprzeciw wobec prewencji: to jest drogie. Tak, odpowiedział Hamburg, ale może być, zwłaszcza we wczesnej realizacji "na dłuższą metę oszczędza prawdziwe pieniądze i życie oraz chocolate slim niepotrzebne choroby." Rozsądnie dodała, "Myślę, że rolnicy i producenci żywności zawsze mieli na myśli model zapobiegania. Nikt nie chce produkować skażonej lub zafałszowanej żywności." Zapobieganie może być kosztowne, ale tak jest "nasza odpowiedzialność" oraz "właściwa rzecz do zrobienia"— i musi być finansowany. "Smutna prawda," powiedziała, dobitnie powtarzając coś, o czym wiedzą wszyscy długoletni obserwatorzy FDA: "jest to, że nasz program bezpieczeństwa żywności nie otrzymał funduszy i uwagi, jakich potrzebował w ostatnich latach."

Zajmuje się również oczywiście informacjami żywieniowymi, a jasne, szybkie i przydatne etykietowanie z przodu opakowania – ogłoszone na kanale Food Channel w artykule Mike’a Taylora – było kolejnym tematem przewodnim dnia. Hamburg nazwał etykietowanie kalorii menu, które teraz wchodzi w życie w wielu stanach i o którym pisałem tu i tutaj, "potężne nowe narzędzie" będzie to coraz bardziej potrzebne teraz, gdy jedna trzecia posiłków jest spożywana poza domem. FDA będzie odpowiedzialna za uregulowanie proponowanej krajowej zasady oznaczania kalorii, która wielu z nas ma nadzieję, że wejdzie w życie – jeśli jest wystarczająco silna.

To był wspaniały początek wspaniałego dnia. Więcej w ciągu tygodnia, ale na razie to, co moi ludzie i prawdopodobnie jego nazwaliby Vorspeis o mojej rozmowie w porze lunchu z Food Channel i, o tak, Zeke Emanuelem z Białego Domu, co było trochę zabawne, jak ten klip, który Conservative News Service opublikował z oczywistych, choć trochę głupich powodów, programów.

."

Ryan Bradley

1. Podnieś słuchotkę. Może to wymagać podważenia słuchotka z jego uchwytu i zalecane jest użycie szpachli ze stali nierdzewnej.

Ale cofnijmy się na chwilę, bo może zastanawiasz się, co to jest abalone? Albo czy to nie jest gra planszowa? A może, dlaczego miałbym dbać o płeć z gry planszowej ty wariatko? Odpowiadając: to zarówno ślimak morski, jak i gra planszowa. Ale w Japonii nie da się podsmażyć gry planszowej na maśle ani sprzedać jej za 50 dolarów za funt. Ludzie nie tworzą międzynarodowych kręgów przemytniczych ani nie dają się zjadać przez żarłacze białe podczas gry planszowej. Zajmiemy się więc płcią ślimaka morskiego, co ma znaczenie, ponieważ samice są więcej warte. To prosta odpowiedź. Ale prawdziwy powód seksowania słuchotek jest bardziej zniuansowany, a wyjaśnienie, jak to zrobić w pięciu łatwych krokach, zajmie resztę tego artykułu. Historia zaczyna się na farmie.

Farma znajduje się na wybrzeżu Kalifornii, około 20 minut na zachód od Santa Barbara na autostradzie 101, w pobliżu starych rancz i pasm drzew eukaliptusowych w kanionie zwanym Dos Pueblos. Niewiele przypomina kanion, a raczej miskę ściekową, a nad bydłem krążą sępy indycze, a wzgórza są tak zielone jak hrabstwo Kerry po zeszłorocznych pożarach i ubiegłotygodniowym deszczu. Tutaj, pod wiaduktem kolejowym w pobliżu linii brzegowej, pod pięcioma wielkimi czarnymi plandekami rozłożonymi na czterech akrach, znajduje się farma słuchotek. Prowadzi ją człowiek o imieniu Benjamin Beede. Gdybyś go spotkała, również zależałoby ci na seksowaniu słuchotków.

Beede jest biologiem środowiskowym. Sposób, w jaki przybył na farmę Abalone, wskazuje na niefortunną historię stworzenia. Widzisz, abalone są pyszne. Dla wielu zwierząt jest to problematyczne. Jak na wolno poruszającego się ślimaka morskiego, który nie ma zbyt wiele osobowości i muszli, która tworzy naprawdę ładną mydelniczkę, to katastrofa.

Ryan Bradley

Kiedy Beede rozpoczął badania "abs," jak się ich nazywa, w połowie lat 70. pracował z zespołem nurków i naukowców, aby sprowadzić je z powrotem na wolność. Zniknięcie gatunku u wybrzeży Kalifornii, choć straszne (szczególnie dla słuchotek), zbiegło się w czasie z poważnym boomem gospodarczym w najbardziej głodnym owocach morza na świecie: Japonii. To wszystko wyjaśnia, że ​​chociaż Beede jest naprawdę miłym facetem, od samego początku on i wielu innych interesowali się tym gatunkiem, ponieważ są w nim pieniądze. Zawsze tak było.

2. Trzymając górną część skorupy słuchotek w dłoni, obróć słuchotkę do góry nogami. Nie bądź zaniepokojony.

Pierwsi zjadacze słuchotek byli starożytni. Stosy muszli (midny) z kalifornijskich Wysp Normandzkich ujawniają dowody pożerania słuchotek sprzed ponad 10 000 lat. Ale abalone było tak liczne, a ludzie tak przerażeni, że nie było wtedy większego dylematu. Po tym, jak Hiszpanie założyli sklep w Point Lobos, w północnej Kalifornii, w 1769 roku, założyli wytwórnię konserw słuchotkowych – i tak rozpoczęło się długie zejście do zapomnienia.

Pod koniec XIX wieku słuchotki były zbierane na dobre: ​​w 1879 roku z wód Kalifornii usunięto 2000 ton słuchotek, około 10 razy więcej niż obecnie produkuje stan, w tym farmy. Oczywiście brano je ze względu na mięso, ale hodowano je także ze względu na perły, a ich muszle mają opalizującą masę perłową, wciąż cenioną przez jubilerów i wytwórców fantazyjnych gitar. Gdy kalifornijskie płycizny zostały nagie, nurkowie w twardych kapeluszach zapuszczali się głębiej, w lasy wodorostów. Callum Roberts, w jego Nienaturalna historia morza, pisze, że ci nurkowie, w ciężkich skafandrach i ołowianych butach, przywiązani do łodzi liną i wężem powietrznym, "często zbierał pięćset lub sześćset uchowców dziennie na osobę." W łóżkach wodorostów były "stosy o głębokości od pięciu do dwunastu zwierząt."

Już nie. Zanim pojawiło się nurkowanie dla sportu, w połowie XX wieku, wylęgarnie słuchotek zostały nieodwracalnie uszkodzone.

MUST READ

Never miss a new article or recipe again

Sign up to our SMS newsletter for the latest keto recipes & tips,
best fat-burning workouts, and more.